یکی از عوامل مهم در ارتقاء کیفیت زندگی انسان ، حفظ سلامتی و شادابی آدمی است و برای به دست آوردن سلامتی و شوق به زیستن کسب اطلاعات و افزایش دانسته ها نقش مهمی دارد.

روز به روز به علت پیچیده تر شدن زندگی ، انسان با مشکلات بیشتری روبرو می شود و برای گذراز این مشکلات ، ضروری است که آدمی بتواند از یک حمایت فکری مناسب برخوردار شود ، جا ی تعجب نیست که در کشورهای توسعه یافته ،مراکز مشاوره در تمامی ابعاد زندگی چون قارچ روییده شده و افراد جامعه با توجه به نیاز های خود از این مراکز مشاوره ای به طور مستمر بهره می برند .

دو عامل اساسی در توسعه مراکز مشاوره نقش مهم خواهد داشت :

-بهره گیری از مشاورین دانش آموخته ، توانمند ، مسوولیت پذیر و علاقمند

-فرهنگ سازی درست در جامعه جهت بهره گیری منطقی و درست از مشاوره

هر روز که می گذرد این ضرورت در جامعه ما بیشتر نمود می یابد .

سایت مشاوره اینترنتی سلامت وایمنی با همت عزیزانی ایجاد شده است که در تلاشند تا بتوانند در فضای وب یک مرکز مشاوره اینترنتی در حوزه سلامت ایجاد نمایند   که بتواند به طور رایگان به سوالات علاقمندان   پاسخ دهد که در اولین قدم زمینه برای مشاوره های اینترنتی برای افراد آسیب نخاعی فراهم شده است زیرا این دسته از عزیزان جزو جامعه آسیب پذیر کشور بوده و نیازمند حمایت فکری متخصصین و کارشناسان کشور می باشند. به همین خاطر با بهره گیری از حمایت و کمک بسیاری از متخصصین و کارشناسان علاقمند به خدمت به این قشر صبور ، این خدمات در حال پایه ریزی است .

شاید یک سوال برای ما مطرح باشد چرا ایجاد یک سایت اینترنتی برای مشاوره در زمینه آسیب نخاعی ضرورت دارد ؟

سازمان جهانی بهداشت موسوم به (WHO)، به مناسبت نام گذاری "دهه ایمنی جاده‌ها" از سوی این سازمان بین المللی، آماری از میزان مرگ و میر و مجروحین در سوانح رانندگی در دنیا منتشر کرده است که متاسفانه ایران جزو یکی از بالاترین آمار کشته شده ها و مجروحین جاده ای در این آمار است.

در آمار سازمان جهانی بهداشت آمده است که از سال 2000 میلادی به این سو هر ساله تقریباً یک میلیون و 200 هزار نفر در سوانح رانندگی در جهان کشته می شوند و حدود 50 میلیون نفر نیز در اثر حوادث رانندگی زخمی و دچار جراحت می شوند.

طبق آمار تقریباً هر سال 23 هزار نفر در حوادث رانندگی در ایران کشته می شوند که آمار بسیار بالایی است و تقریباً دو درصد آمار کشته شدگان دنیا را تشکیل می دهد یعنی از 100 کشته در حوادث رانندگی دو نفر آن ایرانی هستند. در ایران حدود 20 میلیون وسیله نقلیه (شامل خودروی سواری، موتور سیکلت، اتوبوس و مینی بوس، کامیون و کامیونت) وجود دارد.

برابر پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، جان باختن بر اثر تصادف خودرو تا سال ۲۰۳۰ به پنجمین علت اصلی مرگ در جهان تبدیل خواهد شد. در حال حاضر تصادف نهمین علت مرگ و میر آدمیان است و علت آن این است که میزان مرگ و میر جاده ای در جهان رو به افزایش است. جان باختن بر اثر جراحات و معلولیت های ناشی از تصادفات جاده ای، یکی از سه علت مرگ افراد ۵ تا ۴۴ ساله است.

مرگ بر اثر تصادفات جاده ای نخستین علت مرگ و میر در میان افراد ۱۵ تا ۲۹ ساله است و این به معنای مرگ زودرس برای "آینده سازان" هر کشور است.

نا امن ترین جاده های دنیا برای رانندگی و بدترین آمار در زمینه میزان سوانح رانندگی در جهان متعلق به کشورهای اریتره، مصر، لیبی، افغانستان، عراق، نیجر، آنگولا، امارات، گامبیا، ایران و موریتانی است و امن‌ترین جاده های دنیا برای رانندگی را کشورهای سوئیس، سنگاپور، هلند، فنلاند، آلمان، نروژ و سوئد دارند.

هر ساله تعداد زيادی ازافراد جامعه ما بواسطه بلايای طبيعی، وقوع حوادث رانندگی و بسياری از عوامل ديگر دچار عارضه ضايعه نخاعی می شوند و متاسفانه حوادث رانندگی   مهم ترین علت این عارضه در کشور است .

از طرفی به علت نبود يک ساختار مشاوره کار آمد برای راهنمايی درست و دقيق مصدومان ضايعه نخاعی، بسياری از اين عزيزان با مشکلات فراوان روبرو می شوند که اين خود ممکن است، صدمات روحی، جسمی و اجتماعی در پی داشته باشد.


در يک بررسی انجام شده توسط مونروبرکووتيرا و گروه وی، هزينه های ناشی از صدمه نخاع بالغ بر768 972 دلار برآورد شده است که شامل هزينه های سال اول، هزينه های سالانه و هزينه های غير مستقيم است، در صورتی که اين افراد از توانبخشی درست و آموزش های لازم برخوردار نشده باشند ، به مرور، هزينه های سنگين تری نيز برای فرد و جامعه به همراه خواهد داشت .

اکنون با اين سئوال روبرو هستيم که در جامعه ما تا چه حد در زمينه عارضه ضايعه نخاعی اقدامات لازم جهت پيشگيری ، درمان، توانبخشی و مشاوره درست شکل گرفته است؟


ضايعه نخاعی، عارضه ای است که هر کسی در جامعه ممکن است مبتلای به آن شود و در صورتی که بستر مناسب خدمات رسانی و مناسب سازی شهری و فرهنگ جامعه در اين خصوص ارتقاء نيابد ، شرايط سختی پيش روی عزيزانی است که مبتلا به ضايعه نخاعی می شوند.


مهمترين عوامل بروز آسيب های نخاعی به شرح زير است.

-حوادث رانندگی
-صدمات ناشی از تير و ترکش
-سقوط از ارتقاع نظير سقوط از ساختمان و سقوط از راپل و ....
-سقوط به دليل نداشتن مهارت حين ورزش هايی نظير ژيمناستيک و اکروبات
-شيرجه زدن به داخل يک استخر کم عمق
-پرتاب شدن در هنگام سوارکاری
-کاهش ناگهانی سرعت در داخل يک وسيله نقليه
-افتادن يک جسم سنگين به روی بدن
-بلايای طبيعی
-بيماريهايی نظير فلج اطفال

از طرفی ما در نظر داریم این مرکز مشاوره بتواند در زمینه آسیب نخاعی به اهداف زیر دست یابد


1-راهنمايی اوليه درست جامعه در زمينه پيشگيری، درمان و توانبخشی ضايعات نخاعی
2-ارائه مشاوره درخصوص اولين اقدامات ضروری در برخورد با افراد ضايعه نخاعی
3-شکل گيری بانک اطلاعات متخصصان دارای تجربه ضايعه نخاعی و راهنمايی جامعه در انتخاب درست متخصصان و انتشار کتاب متخصصان ضايعات نخاعی به زبان فارسی و انگليسی

4-معرفی مراکز بهداشتی درمانی نمونه در ارائه خدمات ضايعات نخاعی
5-دسته بندی اطلاعات و مشخص نمودن نيازهای جامعه در خصوص ضايعات نخاعی بواسطه ارتباط با مردم و انتقال آن به برنامه ريزان
6-معرفی مراکز فروش تجهيزات استاندارد ويژه افراد ضايعه نخاعی
7-ارائه مشاوره در خصوص پيشگيری از وقوع عارضه ضايعه نخاعی به نهادهای مهم جامعه از قبيل آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، نيروی انتظامي ، دانشگاهها ، شهرداريها و ...

8-ارائه سرفصل های دروس آموزشی برای گروههای هدف مختلف جامعه شامل پرسنل درمانی، رانندگان، پليس های راهنمايی، امدادگران، دانش آموزان، دانشگاهيان و....

9-ايجاد بانک اطلاعات اينترنتی آسیب نخاعی بر اساس اطلاعات مدون شده بدست آمده و ارائه به جامعه شامل محققين و ديگر علاقمندان .

لذا شکل گيری سایت مشاوره اینترنتی آسیب نخاعی نیاز ضروری جامعه امروز ایران است و هر روز درنگ ، سبب تحميل خسارت هاي سنگين تري برجامعه خواهد بود ، به همین خاطر ما نیازمند کمک و یاری همه متخصصین علاقمند و خدمت رسان در سطح ملی هستیم .

اگرچه ممکن است در شروع فعالیت از نفاط ضعف فراوان برخوردار باشیم اما امید داریم با یاری همه علاقمندان ، بتوانیم   این خدمت رسانی را در فضای وب روز به روز بهبود بخشیم .

سایت  مشاوره اینترنتی ایمنی و سلامت

Health and Safety consulting center website

InternetConsulting

HSCCW

ورود به سایتبازدید از سایت

بازدیدکنندگان
40
مطالب
281
وب لینک ها
3
نمایش تعداد مطالب
170971

حاضرین در سایت

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم